Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini düşürdü !

Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme beklentisini azalttı. Daha önce açıkladığı raporlarda 2016 için Türkiye'nin yüzde 3,5 büyüyeceği beklentisini söylemişti. Dünya Bankası' bugün yayımlanan "Artan Kutuplaşma Ortamında Avrupa ve Orta Asya'da Ilımlı Büyüme" başlıklı bölgesel raporunda bu oranı 3,1 olarak aşağı yönlü revize etti.

Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini düşürdü !
23 Kasım 2016 Çarşamba 13:34

 Dünya Bankası Türkiye hakkında daha önce yaptığı raporlamalarda, 2016 yılı için ülkemizin yüzde 3,5büyüyeceğini ön görmüştü. Dünya Bankası tarafından son açıklanan raporda ise söz konusu büyüme tahmini aşağı çekildi. Kuruluş, bu yıl 3,5 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiği ekonomik büyüme tahminini 3,1 olarak aşağı yönlü revize etti.

Dünya Bankası bu sene ülkemizin büyüme rakamlarının bir miktar düşeceğini düşünürken, gelecek yıllardaki büyüme rakamlarında ise bir olumsuzluk ön görmüyor. 2017 ve 2018 yılları için daha önce belirtilen büyüme rakamlarında banka tarafından bir değişikliğe gidilmedi.

Büyümede Kısır Döngüye mi Girildi?

Dünya Bankası tarafından yapılan bahse konu aşağı yönlü revize, dün banka tarafından kamuoyuna duyurulan “Artan Kutuplaşma Ortamında Avrupa ve Orta Asya'da Ilımlı Büyüme” raporunda geçti.

Dünya Bankası tarafından yapılan bu tahminde özellikle 15 temmuz darbe girişiminin yarattığı olumsuzlukların etkili olduğu düşünülüyor. Zira banka geçtiğimiz Haziran ayında yayımladığı “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda ülkemizin 2016 ve 2017 yılları için ekonomik büyüme tahminini yüzde 3.5 seviyesinde açıklamıştı. 2018 yılı için ise Türkiye’nin yüzde 3.6 düzeyinde büyüyeceği tahmin edilmişti. Banka tarafından yeni yayımlanan raporda bu yıl için yapılan tahminler aşağı çekilirken, gelecek 2 yıl için yapılan tahminlerde ise bir değişikliğe gidilmedi.

Banka tarafından yayımlanan Artan Kutuplaşma Ortamında Avrupa ve Orta Asya'da Ilımlı Büyüme Raporu’nda ülkemizin içinden geçtiği sürecin kritik önemde olduğu vurgulanarak 15 temmuz darbe girişiminin ardından özellikle kamuda başlayan tasfiyelerin ekonomik olarak kırılganlık yarattığına dikkat çekildi. Genel olarak Avrupa ekonomisinin “düşük büyüme” kısır döngüsüne girmekte olduğu ve işsizliğin sürdürülemez noktada olduğu ifade edilirken, ülkemizin de bundan bağımsız olmadığı belirtildi. Hükümetten henüz Dünya Bankası’nın söz konusu raporu hakkında bir açıklama gelmezken, özellikle raporun değerlendirme kısmında belirtilen ifadeler hakkında sert tepki gösterileceği tahmin ediliyor. 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.