Yatırıcımlar Vergiden Şikayetçi

İnşaat sektörünün temsilcileri, değer artış kazancının vergilendirilmesinin 10 seneye dağılmasını istediklerini belirtti.

Yatırıcımlar Vergiden Şikayetçi
23 Aralık 2014 Salı 09:15

  İnşaatçıları temsil eden Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Bakan Zeybekci’ye gönderdikleri yazıda, gayrimenkul sektörünün ekonomi için kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekildi.

Gayrimenkul sektörünün mevcut meselelerine yönelik çözüm teklifleri sıralayan sektör temsilcileri, konut satışının olmazsa olmazı havuz, ankastre aletler, klima, peyzaj harcamalarının KDV iadesi kapsamına alınmasını istedi. Değer artış kazancının vergilendirilmesinin 10 seneye dağılmasını ve kademeli oranın düşünülmesi gerektiğini müdafaa eden sektör temsilcileri, Bakan Zeybekci’den şu taleplerde bulundu:

Arsa alımlarında yüzde 18 KDV’nin hemen ödenmesi, yatırım sürecinde ödenen yüzde 18 KDV’nin çok uzun müddetler sonrasında iade alınması konusu tertip etmelidir. 

Tapu harcı, satışa ilaveten yapım ve arsa alım sözleşmelerinden alınan damga vergileri, ruhsat, cins tashihi harçları, noter giderleri gibi meblağlar Maliye’nin uygulamalarıyla genel olarak satış ücretinin yüzde 11’i civarında ek yük getirmektedir. 

Alıcıya yansıyan bu meblağların azaltılması veyahut proje bazlı tavan uygulamasına geçilmesi gereklidir. Konut kredi üremi gelir vergisinden düşülebilmelidir. Yatırımcının aktifinde bulunan taşınmazlardan ruhsat alınana kadar emlak vergisi alınmamalıdır.

Konutun KDV'sinin belirlenmesinde kullanılan belediye sokak rayiç meblağları ülke genelinde hakkaniyetle belirlenmemiştir. Bunun neticeninde hakkaniyetsiz KDVoranları uygulanmaktadır. Bu vaziyet konut talebini negatif etkilemektedir. 

Konut KDV oran sistematiği tekrar ele alınmalıdır. Şehirsel dönüşümün finansmanında kamunun rolü yalnızca kira yardımı veyahut yapım kredisi desteği olmamalıdır. 

 Özel sektörle yapılacak kat karşılığı dönüşümlerde fizibiliteyi destekleyecek yoğunlukların verilemediği vaziyetlerde kamusal alanların ve altyapının finansmanı da kamu tarafından desteklenmelidir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.