Amad GY, yatırım için Türkiye'yi seçti.

Daha önceden Dubai, Ürdün, Arabistan gibi Körfez ülkelerinde çeşitli gayrimenkul projeleri hayata geçiren Suudi Arabistan kökenli Amad Gayrimenkul Geliştirme firması önümüzdeki dönemde Türkiye’de oldukça ses getirecek konut projelerine imza atmaya hazırlanıyor. 2013 yılında Türkiye’de resmi olarak faaliyetlerine başlayan firma, bugüne kadar çeşitli sayfiyelik projeler ve pansiyon projeleri hayata geçirdi. Şimdi ise İstanbul’da konut projesine girmek isteyen firma, yaptığı çalışmalar neticesinde aradığı özelliklerde projeyi Kartal bölgesinde uygulamaya koyuyor.

Amad GY, yatırım için Türkiye'yi seçti.
28 Nisan 2017 Cuma 00:18

 Amad Gayrimenkul, 2012 yılında 20 kişilik araştırma ekibiyle birlikte Avrupa’nın değişik ülkelerinde ve Türkiye’de yaptığı araştırma neticesinde 12 Avrupa ülkesi arasında yatırım yapılabilir ülkeler içerisinde ilk sırada olması nedeniyle dış yatırımlarını Türkiye’ye yönlendirmeye karar verdi.

12 yıl önce bir aile firması olarak Suudi Arabistanlı Alduhaim ailesi tafafından kurulan firma, Dubai, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkelerde sürdürdüğü faaliyetlerle bölgede adını duyurdu. Firma, Türkiye’nin gayrimenkulde sahip olduğu büyük potansiyelin farkına vararak Ortadoğu yatırımlarında Türkiye’ye önemli bir yer ayırmak istiyor. Öz sermayesi 250 milyon TL dolayında olan firma, yatırımcı ortak modeliyle yanına aldığı yatırımcı desteğiyle birlikte yatırım hacmini 1 milyar TL’ye çıkarma kapasitesine sahip durumda.

Anadolu yakasında konut yatırımı

Amad Gayrimenkul’un Türkiye’de önemli gayrimenkul yatırımları gerçekleştireceğini, yatırımların yıllar içinde gelişeceğini vurgulayan Amad Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Oğuzhan Olaş, şunları söylüyor: “Ortadoğulu yatırımcılar Türkiye’ye inanıyor, güveniyor. Amad Gayrimenkul bunun için Türkiye’de. Kartal’da Türk ortağımız Umran Yapı ile birlikte özel bir projeye başladık. Bu projeyi hızla hayata geçiriyoruz. Özgün mimari tasarımı, konforlu daireleri, merkezi konumu, ulaşım ağlarına yakınlığı, sosyal donatıları ve dev peyzaj alanıyla projemiz Kartal bölgesinin iddialı projeleri arasında yer alacak. Ardından İstanbul’un ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde birçok projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu projeye çok iyi hazırlandık. Türkiye’de konut üretiminde ciddi rekabet olduğunu biliyoruz. TOKİ, Emlak Konut gibi devlet firmalarının yanı sıra onlarca büyük firmanın bu piyasada olduğunun farkındayız. O nedenle klasik konut üretim modellerinin ötesine geçerek bölge halkının ne istediğini saptamaya çalıştık. Mini anketler yaparak insanların nasıl bir konut projesi hayal ettiklerini anlamaya çalıştık ve tasarımlarımızda bu ayrıntılara yer vererek hareketli bir mimari yapı elde ettik.”

Yatırım yapılabilir 12 ülke arasında ilk sırada

Oğuzhan OlaşAmad Gayrimenkul’ün Türkiye’ye yatırım yapmaya başından beri istekli olduğunu, ancak bunun rakamlarla desteklenmesi için 2012 yılında 20 kişilik bir araştırma gurubuyla Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ve Türkiye’de piyasa araştırması yaptıklarını ve araştırma sonuçlarına göre 12 ülke arasında Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe ilk sırada yer aldığını belirlediklerini söyledi. Olaş, bu araştırma sonucunda Amad Gayrimenkul’ün Türkiye yatırımlarına karar verdiğini belirterek, özellikle kentsel dönüşümün ve yabancıların mülk edinimi yasasının sektördeki canlılığa büyük ivme kattığının da bir gerçek olduğunu ifade etti.

Türkiye’de proje geliştirmenin hassas bir iş olduğunu kaydeden Olaş, bu nedenle özellikle lokasyonu ve projenin niteliklerini titizlikle belirlediklerini dile getirdi. Olaş, daha önce hayata geçirdikleri çeşitli yazlık ve villa projelerinin ardından Kartal projesinin bölge halkıyla etkileşimli biçimde gerçekleşmesi nedeniyle yeni dönemde Türkiye’de yapılacak projelerde önemli bir referans niteliğinde olacağınının altını çizdi. Olaş, proje hakkında şunları kaydetti: “Projemiz, şehir içinde yer alması, her türlü ulaşım ağlarına çok kısa mesafede bulunması ve özellikle sahip olduğu eşsiz Adalar manzarası ile sadece konut sahibi olmak isteyenler için değil, aynı zamanda konut yatırımcısı için de önemli bir fırsat niteliği taşıyor.”

AMAD Gayrimenkul Geliştirme - Amad Gayrimenkul Geliştirme Ltd. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta Suudi Arabistan’lı yatırımcılar Alduhaim ailesi tarafından kurulan bir firmadır. Dubai, Arabistan, Ürdün gibi değişik körfez ülkelerinde onlarca projeye imza atan firma, aynı zamanda bünyesinde döner restoranları ve et ürünleri üretim tesislerinin yer aldığı gıda firmaları ile gıda sektöründe de söz sahibidir. Türkiye’de ilk olarak 2013 yılında faaliyetlerine başlamış olan Amad Gayrimenkul Geliştirme firması, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapmış olduğu gayrimenkul yatırımlarının yanı sıra, ellinin üzerinde villadan oluşan sayfiyelik villa siteleri projeleri gerçekleştirmiştir. Amad Gayrimenkul, halen dört mevsim kullanılmaya elverişli otel ve pansiyon projeleri uygulamaktadır. Firma, 2012 yılında yirmi kişilik uzman kadrosu ile Avrupa genelinde yaptığı yatırım fizibilitelerinde Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülkeler sıralamasında ilk sırada yer alması nedeniyle Türkiye’de gayrimenkul geliştirme sektörüne girmeye karar vermiştir.

Detaylı Bilgi İçin: Haber Atölyesi / 0216 545 01 03

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.