Ev ve işyerleri kirada olanların mart ayı itibariyle dikkat etmesi gerekiyor!

2 milyona yakın ev veya iş yeri sahibi olanların 2016'da elde ettiği kira geliri için 1 Mart 2017 itibariyle beyanname vermesi gerekiyor. Yıllık 3800 liralık gelir, vergi dışı olacak. Daha az vergi ödemek için haberimizin detayları…

Ev ve işyerleri kirada olanların mart ayı itibariyle dikkat etmesi gerekiyor!
27 Şubat 2017 Pazartesi 10:38

2016 yılında da kira geliri elde eden gayrimenkul sahiplerinin, 1 Mart 27 Mart tarihleri arasında vergi 1 beyannamesi vermeleri gerekmektedir. Maliye Bakanlığının 2016 yılı için belirlemiş olduğu kira gelirleri istisna tutarını 3800 TL’dir. Yıllık 3800 TL yani ayda 316 TL’nin altındaki kira gelirleri için beyanname verilmeyecektir.

 

İSTİSNA İŞYERİNDEN FARKLI

Geçtiğimiz yıllarda kira gelir beyanı yapmış olanların, 27 Mart'a kadar 3800 TL’den az kira geliri elde ettiğine dair dilekçe vermesi gerekmektedir. 2016 yılında toplam da 110 bin TL’den fazla  gelir elde edenler 3800 liralık istisnadan yararlanamayacaktır. İşyeri kira geliri 30 bin TL’yi aşmayanlar da kira gelir beyanı vermeyeceklerdir.

 

EMEKLİ İKRAMİYESİ DAHİL EDİLECEK

Yıllık toplam geliri 110 bin lirayı aşan 570 TL fazladan vergi ödeyecektir. Emekli ikramiyeleri de gelir hesabına dahil edilecektir. Örneğin verecek olursak 2016 yılında emekli olup 90 bin lira ikramiye alan ve yıllık 25 bin lira maaş geliri olan bir emekli, 10 bin lira kira geliri elde ettiyse, 3800 lira istisnayı düşmeden yüzde 15 vergi ödeyecektir.

PEŞİN YA DA İKİ TAKSİT

Mükellefler ya bağlı oldukları vergi dairesine giderek ya da www.gib.gov.tr internet sitesini kullanarak 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ni kullanarak beyanname verebilecek. Hesaplanan gelir vergisi peşin ya da Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte ödenebilecek. Kredi kartıyla da ödeme imkanı sunulmaktadır.

EVİNİ YABANCI PARAYLA KİRALAYANLAR

Kira gelir vergisi, bedelin tahsil edildiği tarihte geçerli olan Merkez Bankası döviz alış kuruna göre TL'ye çevrilerek hesaplanmaktadır.

KENDİ EVİ OLUP BAŞKA EVDE KİRADA OTURANLAR

Kendi evini evi başkasına kiraya verip, Kendisi kirada oturanlar; ödedikleri kira bedelini gider olarak göstererek vergiden düşürecek. Lojmanda ve yurtdışında oturanlar da buna dahil olacaktır.

HİSSELİ EVLER

Konutun birden fazla kişiye ait olması halinde, her biri beyanname hazırlayacak. Örneğin ev kardeşlere aitse kardeşlerden her biri 3800 liralık vergi istisna tutarından yararlanabilecek.

ALINAMAYAN KİRALAR

Tahsil edilememiş kira gelirlerine vergi uygulanmıyor. Tahsil edilmiş tutarlara baküarak vergi belirleniyor. Gelir 3800 liralık istisna tutarını aşıyorsa beyanname doldurup isabet eden tutarda vergi ödeniyor.

AKRABA OTURUYORSA

Evde akrabalar oturuyorsa vergi ödenecek. Bu durumda kira bedeli emlak Vergisi değerinin yüzde 5'i olarak hesaplanacak. Evinde kızı ve damadı oturanlar vergi ödemeyecek. Anne, baba, çocuk veya kardeşin kira ödemeden oturduğu konut için de konut sahibi vergi ödemeyecek.

YASLILARA ÖZEL HİZMET

2016'da ne kadar kira geliri varsa o kadar beyan edilecek. Ev 2 ay boş kaldıysa ve 10 ay kira geliri varsa 10 aylık kira geliri beyan edilecek. 60 yaş üzeri, engelli, okuma-yazma bilmeyen ve hastalara talep edilmesi durumunda vergi memuru gönderiliyor. Bunun için '444 0 189' numaralı telefondan randevu alın.

VERGİDEN KAÇMAK İMKANSIZ

Tüketici Sorunları Demeği Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, kira gelirinin artık çok kolay tespit edüdiğini söyleyerek şu uyarıyı yaptı: "Beyanname vermeyen, eksik bildirim yapanları Maliye Bakanlığı, elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikler ile tapu kayıtları, bankalar, PTT gibi kurumlardan aldığı bilgilerle tespit ediyor. Bu durumdaki mükellef istisnadan yararlanamadığı gibi vergi ve usulsüzlük cezasıyla karşı karşıya kalıyor."

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.