Konut kredisinde aylık %0,40 piyasayı rahatlatır.

Konut kredisi faiz oranlarının değişkenlik göstermekle birlikte hala yüksek düzeylerde seyrettiğini belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, faiz oranının aylık %0,40 ve altında olmasının ise piyasayı rahatlatacağını kaydediyor. Şahin, 120 ay vadeli, %0,45 banka faizli Emlak GYO kampanyasının bu yönde olumlu bir adım olduğunu belirtiyor.

Konut kredisinde aylık %0,40 piyasayı rahatlatır.
11 Mart 2017 Cumartesi 20:12

 EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, piyasadaki konut projelerine bakıldığında, birbirinden farklı faiz oranları ve vade süreleriyle sunulan ödeme seçenekleri arasından bütçeye en uygununu seçerek ev sahibi olmanın mümkün olduğunu kaydediyor. Diğer bir alternatifin ikinci el konut sahipliği olduğunu ifade eden Şahin, ancak her iki alternatifte de “mevcut ödeme seçenekleri arasından en mantıklısı ve uygununun hangisi olduğu” sorusunun önem taşıdığını belirtiyor.

Gelirin dörtte biri konut almak için ayrılabilir

TÜİK verilerine göre Türkiye’de hane halkı gelirinin yaklaşık %25’i konut edinme ya da kira masrafları için harcanıyor. Bu veri doğrultusunda Şahin, hane gelirinin maksimum dörtte birinin konut edinme ya da kira masraflarına harcanabileceğinin göz önüne alınması gerektiğini vurguluyor.

Ev sahibi olmak isteyenlerin faiz oranları ve vadelere dikkat etmeleri gerektiğini belirten Şahin, kıyaslamalı örnekler vererek şunları söylüyor: “Diyelim toplam satış bedeli 500.000 TL olan bir ev sahibi olmak istiyoruz. Bu fiyata ikinci el bir daire sahibi olmak istersek ve 240 ay vade süresini göze alıyorsak, banka faiz oranları aylık %1,14-1,19 arasında seyrediyor. Emlak GYO projelerinde sunulan kampanyalarda 240 vadeli banka faiz oranları %0,79 olarak sunuluyor. Aynı evi ABD’de satın almayı düşünseydik, vade süresine göre (15-30 yıl) aylık 0,25-0,35’ler seviyesinde faiz ödemesi söz konusu olacaktı. 500.000 TL tutarındaki bir daire satın alabilmek için 100.000 TL nakit paramızın bulunduğunu ve 400.000 TL tutarında banka kredisi kullandığımızı varsayalım. Bu durumda mevcut piyasa faiz oranlarına göre aylık hane halkı gelirimiz minimum 19.500 TL olabilirdi ve aylık 4.881 TL banka kredisi ödemeyi göze alıyor olmalıydık. 240 vadeli seçenekte aylık ödenen bu rakamın yaklaşık %66’sı banka faizi olarak ödeniyor. Bu rakam faiz ödemesi açısından oldukça yüksek olmakla birlikte, aylık ödeme miktarı açısından 120 ay vadeli ödeme seçeneklerine göre bir miktar daha avantajlı görünüyor.”

Dünyada aylık faiz %0,40 ve altında

Şahin, 240 ay vadeli 400.000 TL tutarındaki bir kredi için aylık faiz oranlarının %0,40 ve altında seyretmesi durumunda, aylık ödeme tutarı ve toplam faiz ödemesinin daha rasyonel bir seviyede seyredeceğini ileri sürüyor. Bu konuda gelişmiş ülkelerden örnekler veren Şahin, ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde konut kredisi faiz oranlarının aylık %0,40’ların altında seyrettiğinin altını çiziyor.

Şahin, aynı fiyata ikinci el daire sahibi olmak istenirse ve bu kez 120 ay (10 yıl) vade göze alınıyorsa banka faiz oranlarının aylık %0,90’lar seviyesinde seyrettiğine dikkat çekiyor. Emlak GYO kampanyasının 120 ay vadeli banka faiz oranları %0,45 olarak sunulduğunu belirten Şahin, 120 ay vadeli ödeme seçenekleriyle kıyaslandığında Emlak GYO kampanyasındaki aylık %0,45 faiz oranının oldukça cazip bir ödeme planı olduğunu kaydediyor.

Emlak GYO kampanyasının önemli avantajlar sunulduğunu dile getiren Şahin şunları söylüyor: “Emlak GYO kampanyasında ayrıca 60 ay vadeli, sıfır faizli ödeme seçenekleri de sunuluyor. Örneğin 500.000 TL’lik daireyi bu ödeme planına göre satın almayı düşündüğümüzde ve bu rakamın %20’sini peşin ödeyip kalanını 60 ay sıfır faiz ile ödemeyi düşünürsek, bu kez aylık ödeme miktarı 6.667 TL oluyor. Fakat banka faizi ödemekten kurtuluyoruz. Aylık ödeme olarak yüksek, fakat toplam ödeme miktarı olarak diğer seçeneklere göre avantajlı olduğu söylenebilir. Ayrıca bir daire satın alındığında dairenin fiyatına ilave olarak daire bedelinin %2’si oranındaki tapu alım harcını ve takribi 1.000-1.500 TL arasındaki konut kredisi dosya ücretini ve emlakçı vasıtasıyla satın alma yapıyorsak emlakçı komisyon ücretini de ilave olarak bütçeye eklemek gerekiyor. Sonuç olarak bakıldığında, piyasadaki mevcut faiz oranlarının ağırlıklı olarak orta-üst ve üst gelir grubunun konut edinebilmesi için gerekli koşulları sunabildiğini görüyoruz.”

Şahin, son dönemde sınırlı sürede ve sınırlı sayıda proje için geçerli olan Emlak GYO kampanyasının 120 ay vade ve %0,45 aylık faiz oranıyla ödeme kolaylığı sağlanmasının oldukça olumlu bir gelişme olduğunu belirtiyor. Söz konusu ödeme seçeneklerinin tüm sisteme yaygınlaştırılmasının daha fazla sayıda kişinin konut sahibi olabilmesi anlamına geldiğini kaydeden Şahin, şu uyarıda bulunuyor: “Faiz oranları ev sahibi olmak isteyenler açısından arzu edilen seviyeye düşene kadar, mevcut ödeme seçenekleri arasından hangisini seçebileceğimiz aylık gelirimiz, risk algımız ve ihtiyaçlarımıza paralel olmalı.”

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık Hakkında:

 

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule  bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

 

EVA Değerleme’nin kendi alanında 13 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır; 2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması , 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi  Danışmanlık, En İyi Araştırma  ve En İyi Değerleme Firması, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ve 2016 yılında tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık , En İyi Araştırma  ve En İyi Değerleme Firması ödüllerine layık görülmüştür. Ayrıca yine uluslararası bir kurum olan International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"  2014-2015,  2015-2016 ve 2016-2017 senesinde ise tekrar tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"  olarak seçmiştir.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

 

Daha Fazla Bilgi İçin:

www.evagyd.com

Detaylı Bilgi İçin: Haber Atölyesi / 0216 545 01 03

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.